foto - rok 2016/2017

Beseda o holocaustu

Dne 23.6.2017 se na naší škole uskutečnila beseda s panem Michalem Salomonovičem, který žákům pomocí svých zážitků zprostředkovat jedinečný pohled na „život s hvězdou“. Posuďte sami, jak na žáky 7., 8. a 9. ročníku jeho vyprávění zapůsobilo.
„Bylo to úplně super se s někým takovým setkat, i když se mi chvílemi chtělo i brečet. Dalo mi to do života to, že jsem si uvědomila, že mám toho fakt hodně, a jsem vděčná za to, co mám, a už vím, že bych někomu měla taky pomáhat a dělat radost.“
„Líbilo se mi to, protože jsem se mnohé dozvěděl. Mám rád taková vyprávění… Dalo mi to znalosti, které bych se možná ani nedozvěděl.“
„2. světová válka mě hodně zajímá a dějepis miluji, bylo zajímavé slyšet příběh někoho, kdo to prožil a jeho pocity… Vědomí, jak se lidé k sobě navzájem chovali, a vážit si dětství a věcí, které máme. Také to, že si dějiny vytváříme sami, a nedělat stejné chyby v budoucnu.“
„Měl jsem nepříjemný pocit z toho, jak může tohle člověk člověku udělat… poučení do života.“
„Ano, moc se mi to líbilo – hlavně proto, že jsem se mohla setkat s člověkem, jenž byl opravdu v koncentračním táboře… Hodně jsem si uvědomila a jsem ráda, že už konečně vím, jaké hrůzy se děly v období holocaustu, a jsem moc ráda za dobu, jaká je dnes.“
„Líbilo, protože ten pán byl ochotný nám vyprávět o tom, co zažil za 2. světové války… Dalo mi to poučení, že lidé mají žít v míru a nesoudit ostatní podle vzhledu a zvyků.“
„Setkání s pamětníkem holocaustu se mi velice líbilo, protože jsem se dozvěděla nejenom fakta a čísla z dějepisu, ale i jeho dojmy, zážitky, smutné nebo veselé chvíle… jsem velice ráda, že jsem se mohla s někým takovým setkat. Znamená to pro mě hodně, protože si tím uvědomuji, jak to bylo strašné a jaké máme štěstí, že žijeme v této době. Děkuji moc.:-)“

v moštárně

Dílna u Sluníček