Ekokonfernece v ZŠ Kunín na téma Biodiverzita kolem školy

Že nevíte, co je biodiverzita? Naši žáci moc dobře vědí, že je to rozmanitost druhů živočichů a rostlin kolem školy i ve škole. Od října jednotlivé třídy badatelsky prozkoumávaly rostlinné i živočišné druhy – žáci fotili, měřili, zapisovali, sledovali, natáčeli, kreslili, no zkrátka probrali přírodu ze všech stran. A nechtěli si to vše nechat jen pro sebe. A tak pozvali rodiče, prarodiče, vedení obce, zástupce spolků, aby se na výsledky jejich bádání přišli podívat. A stálo to za to.
Ve čtvrtek 16.5.2024 se tělocvična a školní zahrada zaplnila příznivci přírody. Jednotlivé třídy si připravily stanoviště s výsledky své práce. Pokojové rostliny rozmluvili prvňáci na tabletech, lišejníky jsme pozorovali digitálními mikroskopy, zjistili jsme vše o životě strašilek (mohli jsme si je i odnést domů), poslouchali jsme natočené zpěvy ptáků, sledovali časosběrné video o proměnách školní zahrady, měřili atmosférický tlak a teplotu digitálním sondami, pozorovali hmyzáky z půdy a kompostu, poznávali stromy a keře kolem školy, rozlišovali jsme byliny. Stromy kolem školy dostaly své vizitky s pozorováním jejich vývoje. Návštěvníci si vše mohli prohlédnout a vyzkoušet nejen v tělocvičně, ale také na školní zahradě. Své ekoaktivity představila i naší mateřská škola.
A protože chceme sponzorovat sýčka Pírko v záchranné stanici v Bartošovicích, vyrobili naši žáci na 3D tiskárně drobné upomínkové předměty, mýdla a cukrovinky ve tvaru sovy. Tyto drobné předměty návštěvníkům prodali a sponzoring sýčka může pokračovat. Děkujeme za to.
Navíc se mohli návštěvníci občerstvit v žákovském bufetu, kde vařili žáci skvělé kafíčko s dobrým perníkem z rukou našich kuchařek. Děkujme všem, kteří se na konferenci jakkoliv podíleli.
Badatelský způsob výuky, použití nových ICT technologií, prezentace na veřejnosti, propojení se živostem v obci – to jsou prvky moderní školy, tudy se správně ubírá naše školství. A my jsme rádi, že škola v Kuníně taková je.

Video ZDE

Mgr. Ivana Machýčková, ředitelka školy