Naše aktivity 2019/2020

Florbal – okresní finále kat. IV
Stejně jako loni i letos se naši hoši 8. a 9. ročníku probojovali do okresního finále. To se konalo 6. prosince v Kopřivnici. Zde jsme se utkali s dalšími čtyřmi nejúspěšnějšími celky v okrese – ZŠ Záhuní (Frenštát p. R.), ZŠ E. Zátopka (Kopřivnice), Gymnázium Příbor, ZŠ T. G. Masaryka (Bílovec).

První utkání proti ZŠ Záhuní jsme na soupeře herně nestačili. Ztráceli jsme ve všech ohledech a prohráli jsme vysoko 1:7. Druhý zápas jsme sehráli velmi vyrovnaný boj s celkem z Bílovce. Bohužel jsme nedokázali proměňovat vyložené šance a až v samém závěru se nám podařilo vyrovnat. V utkání jsme vybojovat alespoň remízu 2:2.

Dalším soupeřem bylo družstvo z Kopřivnice. Věděli jsme, že pokud chceme pomýšlet na medailové umístění, bude rozhodovat každý gól. Soupeř byl o třídu lepší, ale naši hoši měli jasný pokyn – hrát stále jako kdyby bylo skóre 0:0. V utkání jsme předvedli nejlepší výkon během turnaje a po porážce 1:4 jsme mohli ze hřiště odejít se vztyčenou hlavou.

Poslední zápas se soupeřem z Příbora měl rozhodnout, jestli z turnaje odjedeme s bronzovými medailemi. Ačkoliv se z našeho výkonu vytratila bojovnost, kterou jsme předvedli proti Kopřivnici, bylo skóre 1:1. Pokud jsme však chtěli skončit na třetí příčce, museli jsme zvítězit. Tíženou branku se nám však nepodařilo vsítit a do vedení se dostal náš soupeř. V závěrečném utkání jsme prohráli 1:2 a v okresním finále jsme tak obsadili 5. místo.

Hoši sice nenavázali na loňské 2. místo v okresním finále, ale posbírali další cenné zkušenosti. Navíc příští rok bude naše družstvo hrát téměř ve stejné sestavě jako letos. Což dává příslib na další velmi pěkný výsledek. Děkuji všem žákům za reprezentaci školy a přeji jim spoustu dalších sportovních úspěchů. (Mgr. Tomáš Valentík)

Kopřivnická laťka
Ve čtvrtek 12. prosince se hoši a dívky druhého stupně vypravili do Kopřivnice na atletické závody ve skoku vysokém. Tohoto závodu se dle pořadatelů zúčastnilo 175 žáků v osmi kategoriích. Naši žáci většinou obsadili ve své kategorii umístění v první desítce. Nejlepší umístění obsadila Karolína Vlková výkonem 120 cm – 4. místo. Nejlepší výkon poté předvedl David Černý, kdy na stojanech překonal laťku ve výšce 150 cm. Dalšími žáky, kteří nás reprezentovali byli: Tereza Skýpalová, Sára Matušů, Radka Homolová, Zuzana Šablaturová, Filip Černý, Erik Knápek, Jan Vašek, Robin Březina a Matěj Hub. Všem žákům děkuji za jejich předvedené výkony a přeji jim spoustu dalších sportovních úspěchů. (Mgr. Tomáš Valentík)

Vánoční sportovní soutěže
Jako každý rok i letos se poslední školní den roku 2019 uskutečnila Vánoční laťka a sportovní soutěže. Letošní ročník ve skoku vysokém přinesl opět kvalitní výkony. V kategorii chlapců obsadili první tři místa žáci deváté třídy. Zvítězil Robin Březina výkonem 150 cm, druhé místo obsadil David Černý (150 cm), a třetí místo obsadil Matěj Hub (145 cm). Mezi dívkami zvítězila Radka Homolová (9. třída), která překonala laťku ve výšce 135 cm. Druhá skončila Karolína Vlková výkonem 125 cm (6. B) a třetí Simona Tučková (9. třída) také s výkonem 125 cm.

Dívky se poté utkali v turnaji vybíjené a hoši ve florbalu. Děkuji všem zapojeným žákům za jejich výkony a přeji mnoha dalších sportovních úspěchů. (Mgr. Tomáš Valentík)

Beseda se spisovatelem
Ve čtvrtek 19.12. si žáci 4. – 9. ročníku vyslechli „Jak vzniká kniha“. A kdo jim o tom vyprávěl? Pan spisovatel Jan Sviták, který knihy sám píše. Seznámil je s tím, co vše se musí udělat, než se kniha v konečné podobě dostane ke svému čtenáři. Nechyběla také ukázka, kterou autor ze své knihy sám přečetl.  (Mgr. Jana Žáková)

5. třída čte v mateřské škole
Páťáci si v rámci čtenářských dílen připravili vánoční čtení pro děti z MŠ. Přinesli si knihy, které jim maminka četla, když byli malí a hurá do „Žabiček“. Knihy se malým posluchačům líbily a ti prosili děti, aby jim přišly přečíst pokračování příběhu. Na závěr děti z MŠ ukázaly knihy, které čtou ve školce. (Mgr. Jana Žáková)

Cesta kolem světa s drumbeny
Ve středu 18.12. se všichni žáci naší školy vydali společně s učiteli na cestu kolem světa, aniž by vytáhli paty ze školy. Jak to udělali? Přijel za nimi pan Zdeněk Roller s drumbeny a hracími krabicemi (Carton Cajony), který je na cestě doprovázel. Pomocí rytmů se přenesli do Afriky, Asie a nakonec také do Evropy. Všem se cesta líbila a bubnování si náramně užili. (Mgr. Jana Žáková)

Loutkové divadlo
V pondělí 16. 12. 2019 jsme s dětmi školní družiny navštívili představení loutkového divadla. Žáci 1. stupně pod vedením paní učitelky Pieckové nám zahráli „Zimní hádanky. Všechny hádanky byly odehrány jako stínové divadlo a naladily nás na vánoční atmosféru. Všem se nám to líbilo a budeme se těšit na další představení. Děkujeme hercům a paní učitelce za příjemné odpoledne. J Vychovatelky ŠD

Malý kuchtík
Už druhým rokem funguje na naší škole kroužek „ Malý kuchtík“.

Každý čtvrtek se děti prvního stupně scházejí ve školní kuchyňce, aby se naučily základním kuchařským dovednostem a  poznávají jednoduché recepty- od pomazánek, přes dezerty až po sváteční pečení. Zábavnou formou se také učí pravidlům správného stolování, jak nachystat tabuli, jak se chovat při jídle.

Připravili jsme např. jednoduché pomazánky, ovocné poháry, pekli jsme hrníčkové buchty, řezy z listového těsta, ale i Halloweenské sušenky a vánoční perníčky.

Vše, co si v kroužku děti připraví, také hned ochutnají. I proto patří tento kroužek k nejoblíbenějším J. Mgr. Zdenka veselá, vedoucí kroužku

Přeji všem rodičům, dětem, přátelům školy i občanům Kunína klidný rok 2020, plný nápadů a inspirací, vzájemné tolerance a radosti ze života. Těším se na setkávání na plánovaných akcích školy – Den otevřených dveří, ples pro dospělé, maškarní karneval pro děti, zápisy do ZŠ a MŠ, koncert ke svátku matek, akademii školy a další…. Ivana Machýčková, ředitelka školy

Florbal – kategorie III
Ve středu 6. listopadu žáci 5. – 7. ročníku zahájili v Odrách letošní sérii florbalových turnajů. O jedno postupující místo do okresního kola se utkali proti soupeřům ze ZŠ Komenského, ZŠ Pohořská (obě Odry), ZŠ J. A. Komenského, ZŠ T. G. Masaryka (obě Fulnek).

Prvním zápas jsme odehráli s domácím celkem, ZŠ Komenského. V tomto utkání jsme dostali velkou florbalovou lekci. A jen díky skvělému výkonu našeho brankáře jsme prohráli jen 1:4.

Do dalších zápasů jsme se však dokázali zlepšit. Roztáhli jsme hru více do stran a dařilo se nám vykrývat obraný prostor. Naši hoši předvedli velmi bojovné výkony a do utkání dali úplně všechno. Včetně jedné zlomené hokejky. Následovaly tak tři výhry v řadě. Domácí škola z Oder však neudělala v turnaji žádnou chybu a my jste tedy obsadili celkově druhé místo.

(Mgr. Tomáš Valentík)

Florbal – I. stupeň
Dalším florbalovým turnajem v řadě bylo v pondělí 11. listopadu I. kolo soutěže pro první stupeň. Naši školu zde reprezentovali žáci 4. a 5. ročníku. Turnaje se zúčastnilo 9 družstev, které se chtěly probojovat do další části soutěže. V naší skupině jsme se utkali se ZŠ Komenského (Bílovec), ZŠ Jubilejní a ZŠ Komenského 66 (obě Nový Jičín).

V prvním utkání jsme se teprve sehrávali a soupeři jsme darovali laciné góly. Ke konci zápasu jsme obdrželi branku a v samém závěru jsme trefili pouze tyčku. Zápas jsme tak prohráli 3:4. Druhý zápas jsme porazili ZŠ Jubilejní 5:1 a v posledním zápase jsme potřebovali zvítězit o 4 branky, pokud jsme chtěli pomýšlet na postup. Nedokázali jsme se však v útočné fázi prosadit a neproměnili jsme ani dvě trestná střílení. S takovým výkonem jsme ZŠ Komenského 66 nemohli porazit. V základní skupině jsme tak obsadili třetí místo a do příštích florbalových turnajů máme na čem pracovat. (Mgr. Tomáš Valentík)

Florbal – kategorie IV
Poslední, kteří zahájili florbalovou soutěž, byli naši nejstarší hoši z 8. a 9. třídy. Ve středu 13. listopadu se jeli do Oder utkat o jedno postupové místo. Většina hochů z našeho mužstva se loni umístila na druhém místě v okrese, a tak byl cíl jasný – postoupit. Našimi soupeři byli ZŠ Komenského, ZŠ Pohořská (obě Odry) a ZŠ Spálov.

První utkání proti soupeři ze ZŠ Pohořské bylo velmi vyrovnané. Vedli jsme 1:0, ale soupeř brzy srovnal. V závěru utkání jsme však vsítili druhou branku a zvítězili 2:1. Proti domácímu družstvu ze ZŠ Komenského jsme absolvovali velmi nervózní zápas plný ostrých soubojů a vyloučení. Naštěstí jsme se nenechali vyprovokovat a místo toho jsme předvedli to, proč jsme sem přijeli – florbal. Soupeře jsme nakonec přehráli 6:1.

V posledním zápase jsme nastoupili proti papírově nejslabšímu soupeři ze ZŠ Spálov. Nakonec se však ukázalo, že tento poslední zápas bude rozhodovat o tom, kdo postoupí do dalších bojů. Hned v úvodu zápasu jsme vstřelili první branku. Jenže se nám nepodařilo zabránit soupeřově rozehře a brzy bylo skóre srovnané. Týmovou hrou a velmi dobrým výkonem našeho brankáře jsme přidali další branky a soupeře tím zlomili. Po závěrečním hvizdu na tabuli svítilo skóre 6:1 a my jsme se mohli radovat z postupu do okresního finále. Již podruhé za sebou se naše družstvo probojovalo mezi nejlepších šest týmů v celém okrese. Děkuji všem hochům za jejich výkony a přeji jim mnoho úspěchu v okresním finále. To proběhne 6. prosince v Kopřivnici.

Mgr. Tomáš Valentík

Beseda o bylinkách v ŠD
Ve čtvrtek 7. 11. 2019 do naší školní družiny přišla paní Skalíková, která nám povídala o bylinkách. Děti měly mnoho otázek, které jim byly zodpovězeny. Podle obrázků na interaktivní tabuli poznávaly různé bylinky a ty si pak mohly vybarvit v omalovánce, kterou dostaly. Beseda byla nejen poučná, ale i zajímavá. Děkujeme J (Vychovatelky ŠD)

Vycházka k zámku
Ve čtvrtek 14. 11. 2019 jsme se školní družinou šli na vycházku k zámku. Po cestě jsme pozorovali silniční provoz a okolí. S dětmi jsme si povídali, kde bydlí a co máme zajímavého v Kuníně. U zámku jsme si zopakovali, co o něj víme a také si připomněli, že v neděli budeme slavit „Den obce“. Na závěr si děti mohly zadovádět v zámeckém parku. Vycházku jsme si užili a těšíme se na příště. J (Vychovatelky ŠD)

O zlatou notičku města Bílovce
V měsíci listopadu se tři naše děvčata zúčastnila pěvecké soutěže „O zlatou notičku města Bílovce“. Byly to žákyně 8. a 9. ročníku – Danielka Navrátilová, Zuzka Jalůvková a Klárka Nevřivá. Soutěžily v kategorii 7. – 9. tříd. V silné konkurenci 8 účastníků v této kategorii byla děvčata opravdu úspěšná. Podařilo se jim obsadit hned dvě místa na stupních vítězů. Blahopřejeme!!!! (Mgr. Jana Žáková)

25 let Ekoškoly
Dne 7.11. 2019 jsme si připomněli 25 let od založení Ekoškoly. Do projektu je ve světě zapojeno 64 zemí, 49 tisíc škol a 16 milionů žáků. V ČR od roku 2005 celkem 400 škol, 130 škol má titul Ekoškola. Naše škola je v projektu od roku 2009. První titul Ekoškola jsme dostali v roce 2011 a snažíme se ho obnovovat co dva roky. Na připomenutí 25 let Ekoškoly vytvořily členky ekotýmu panel s informacemi o tomto výročí a naši deváťáci, konkrétně R. Březina, M. Hub a J. Navrátil, prezentovali tyto informace ve třídách, kde žáky seznámili s prací ekotýmu a s ekologickými aktivitami naší školy. (Za ekotým Jirka Navrátil, 9.ročník)

Členové ekotýmu se v září dotazovali svých spolužáků, jakým způsobem se dopravují do školy. Přestože nezaznamenali odpovědi všech žáků, výsledky ankety jsou s ohledem na životní prostředí velmi příznivé. Pěšky do školy chodí 92 žáků, 32 jezdí autobusem, autem pak 27 a 10 se vozí společně s více dětmi.

Kluci z ekotýmu zase spočítali, kolik aut projede během 5 minut křižovatkou v Kuníně. V 7 hodin ráno je to celkem 96 aut, ve 14 hodin 122 aut. To je provoz! My „Ekotýmáci“ nyní mapujeme nebezpečná místa v Kuníně a shromažďujeme o nich informace. S výsledky svého pátrání a také s další prací v oblasti ekologie seznámíme do konce roku zástupce OÚ. Chceme totiž pomáhat vylepšovat prostředí naší obce.  (Ekotým ZŠ Kunín)

Školní rok 2019/2020 jsme zahájili v naší nové tělocvičně
Vzhledem k tomu, že do první třídy nastoupilo 24 prvňáčků, byla účast rodičů velmi hojná. Ve škole se letos vzdělává 230 žáků ve 12 třídách, škola je tedy zaplněná k prasknutí. O to více musíme být k sobě všichni tolerantní a vycházet si navzájem vstříc.

Na konci školního roku jsme dokončili rekonstrukci naší „Zahrady poznání“. A ve čtvrtek 8.10.2019 v 17.00 hodin ji slavnostně spolu s Vámi otevřeme. Můžete se těšit také na drobné občerstvení…

Ve škole se rozběhla také mimoškolní činnost. Dětem bylo nabídnuto 17 skupin kroužků, od sportovních, přes umělecké, kuchařské, psaní deseti a divadelní. Kromě toho je ve škole odloučené pracoviště ZUŠ Studénka, děti tak nemusí za hrou na klavír nebo kytaru a za výtvarným oborem nikam dojíždět. Škola opravdu žije každý den až do pozdního odpoledne a někdy až do večera.

A také se můžeme pochlubit našim prvním úspěchem – naši žáci 5.ročníku zvítězili a vybojovali první místo v soutěži v ZOO Ostrava a porazili 64 družstev z celého Moravskoslezského kraje. Ve velkém finále získali krásné 4.místo. A být na čtvrtí nejlepší v celém kraji, to je přece skvělé!! Gratulujeme!

Letošní školní rok je trošku výjimečný. Školní budova oslaví 50 let svého života. Těšíme se, že si oslavu v červnu 2020 opravdu užijeme spolu s vámi všemi.

Mějte příjemné a klidné podzimní dny. Ivana Machýčková, ředitelka školy

Exkurze na skládku Životice u Nového Jičína
Dne 4.9.2019 se žáci osmého a devátého ročníku vydali na prohlídku skládky v Životicích u Nového Jičína. Budova společnosti stojí uprostřed obrovské zelené plochy, což na první pohled působí skoro romanticky. Jen vzadu za ní ční do výše halda, která ve svém nitru skrývá odpad z širokého okolí. Skládku provozuje firma ASOMPO a.s., byla postavena na místě vojenské střelnice v roce 1991. Pan ředitel Ing. Přemysl Hajník nás seznámil s historií této skládky, pustil nám také krátké video o tom, jak to na skládce probíhá. Na skládku se dováží komunální odpad z celého okresu, odpad se netřídí, jen se kontroluje, zda neobsahuje nebezpečný odpad (měl by být roztříděn už v domácnostech do žlutých, modrých zelených a hnědých kontejnerů – však to všichni znáte). Pak se bagrem drtí a vrství a postupně rekultivuje kompostem. Platí zde přísná pravidla, aby voda, která se ve skládce tvoří nepronikala do půdy. Voda se odváží cisternami do čističky v Ostravě a pak se vrací do potoka. Plyn – metan, který vzniká ve skladovaném odpadu se využívá na výrobu tepla a elektřiny. Teplem se vytápí všechny budovy a také se suší řezivo v sušárně dřeva. Skládka by měla být naplněna v roce 2024. A co dál? Už teď hledají akcionáři společnosti řešení. Chtěli by postavit moderní třídírnu odpadu v Havířově, kam by se odpadky vozily ke zpracování. Asistentka pana ředitele nás provedla po areálu a ukázala nám, jak to na skládce vypadá, když přijede auto s odpadem. Skládku mohou využívat jak obce a firmy, tak občané. Tuna odpadu stojí 1000,-Kč, takže čím lépe je odpad vytříděn tím méně za něj zaplatíme. Pokud byste měli zájem, můžete se do Životic vydat a prohlédnout si pěknou ekologickou stezku s informačními panely. Jsme rádi, že jsme se jako žáci naší ekoškoly mohli dozvědět něco nového a zajímavého.                                           
Mgr. Marcela Žídková a deváťáci